Oleje.wgz.cz

Nabízíme motorové oleje, převodové oleje, motocyklové oleje, aditiva - tel: 604403630

Zajímavosti ze světa olejů

Porovnání evropských a amerických olejů
Problematika amerických nebo evropských motorových olejů není příliš častým tématem diskuzí o motorových olejích, ale u některých motoristů a lidí zajímajících se o oleje hraje tato volba mnohdy velkou roli při rozhodování, jaký olej si pořídit do svého automobilu. Je třeba přiznat, že na tomto problému je zrnko pravdy, ale již hodně vzdálené. Pro objasnění problému tedy začneme od začátku.

Péče o automobil : Nejprve je třeba shrnout vůbec základní filosofii péče o automobil a o motor tak, jak se to praktikuje v USA a v Evropě. V USA jsou motory většinou mazané levnými oleji, které moc nevydrží, a musejí se tedy často vyměňovat. Výměna motorových olejů se běžně provádí po 3 - 5  tisících mílích, podle výzkumu společnosti ExxonMobil je v USA průměrná výměnná lhůta motorových olejů 4300 mil, tj. necelých 7 tisíc km. Olej lze vyměnit na každé čerpací stanici za pár dolarů a ještě k tomu dostanete zdarma kávu a nějaký hot - dog, aby se čekání na výměnu nezdálo tak dlouhé. V poslední době se i v USA začalo prosazovat prodlužování výměnných lhůt oleje, které však pro osobní vozy většinou nepřekročí našich standartních 15 tisíc km.  V Evropě je praktikován úplně opačný přístup k péči o vozidlo. Výměnné lhůty motorových olejů jsou co nejdelší, aby zákazník - motorista nebyl příliš zatěžován cestou do autoservisu. Tomu musí pochopitelně odpovídat také kvalita olejů na evropském trhu, která je vždy na hranici současného technického pokroku. Z tohotu důvodu je také kladen důraz na evropské výkonnové specifikace olejů, specifikace API jsou naopak určeny především pro oleje na americkém trhu a v Evropě nemají příliš velký význam. Další rozdíl mezi oběma typy olejů je ve vysokoteplotní HTHS viskozitě. Na americkém trhu převažují oleje SAE 5W - 30 či 10W - 30 s nízkou HTHS viskozitou ( pod 3,5 mPa.s ), na evropském trhu jsme zvyklí na vyšší HTHS viskozitu ( nad 3,5 mPa.s ). Kdybychom převedli americkou filosofii péče o vozidlo na naše podmínky, mohlo by to přibližně vypadat asi tak, že bychom i do nejnovějších motorů plnili motorový olej méně kvalitní, neznačkový a tudíž lacinější a olej bychom vyměňovali stejně jako v USA po 5 - 7 tisících km. Zní to divně, ale praxe je opravdu taková. A nejde říci, že jedna nebo druhá filosofie péče o vozidlo je lepší. Fungují obě a dobře.

Americké firmy, americké oleje : Je také třeba říci něco i o výrobcích olejů. V podvědomí některých motoristů je zakořeněno, že pokud je výrobce oleje americká firma, pak jsou to oleje pro americká auta, tedy pro americký trh a u nás je třeba se jim vyhnout. Tuto myšlenku je nutné ihned v zárodku odmítnout. To bychom ty olejářské firmy velmi podcenili. Žádná olejářská firma by si nedovolila nabízet motorové oleje, které by nebyly vhodné pro automobily na tom kterém trhu. Tedy i původem americké olejářské firmy nabízejí na evropském trhu pouze takové motorové oleje, které vyhovují evropským automobilům a evropským motorům. A je úplně jedno, jestli jsou vyráběny v rafinerii v USA nebo v Evropě. Stejné je to i naopak, s evropskými firmami na americkém trhu. Každý výrobce se musí přizpůsobit trhu, kde chce své výrobky prodávat, tomu se nejde vyhnout.

Americké automobily a motorové oleje : Na závěr ještě pár slov k otázce, která jistě mnoho čtenářů napadla. Jak je to s automobily amerických výrobců, např. s automobily Ford, které jsou u nás poměrně populární. Také výrobci automobilů se přizpůsobují trhu v daném regionu. V USA jsou populární velkoobjemové a nízkootáčkové benzinové motory ( přibližně nad 3 litry ) s velkým objemem olejové náplně, v Evropě zase motory benzinové i dieselové s menším obsahem válců, pod 2 litry a s objemem olejové náplně kolem 4 litrů. Naprostá většina osobních automobilů Ford, které jsou na evropském trhu, tak mají úpně jiné motory než v USA. A tomu odpovídají také předepsané olejové náplně. Majitelé Fordů jistě vědí, že oleje pro jejich motory by měli splňovat určité specifikace výrobce, tedy specifikace Ford. A specifikace předepsaných olejů jsou pro automobily Ford jiné na evropském a na americkém trhu. Závěrem dnešního povídání tedy je, že při výběru motorového oleje do automobilu není třeba nijak zvlášť vybírat značku nebo výrobce oleje, s vyjímkou podezřele laciných olejů neznámých značek, které nám mohou těžko zaručit požadovanou kvalitu oleje a řádnou ochranu motoru. Mnohem důležitější je podívat se do manuálu na to, jakou specifikaci oleje předepisuje výrobce a podle toho si pak vybrat olej. A máme - li na výběr mezi několika srovnatelnými oleji, pak přichází již do úvahy stav naší peněženky nebo i to, jak se nám líbí tvar a barva obalu toho kterého oleje.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.